GYIK
Gyakori kérdések és válaszok a Gestalt Terápia Képzés kapcsán
Ki kerülhet be a képzésbe?
Felsőfokú végzettség szükséges, vagy azzal egyenrangú valamilyen humanisztikus irány. Ha nincs felsőfokú végzettség, akkor a releváns területeken szerzett sok éves munkatapasztalat számít. Releváns területek közé tartozik: egészségügyi/szociális munka, oktatási/tréning, emberi erőforrás menedzsment tapasztalat, vezetési tanácsadás. A kritérium teljesítését a jelentkezőnek a megfelelő dokumentumokkal kell tanúsítania.
Hogyan zajlik a felvételi?
A jelentkezők az írásbeli jelentkezés után egy személyes beszélgetésen vesznek részt, amelyen képzettségüket, pszichológiai stabilitásukat és motiváltságukat vizsgálják az interjúzók. Az interjúzók a képzésben részt vevő tanárok és szupervizorok.
Miért pont egy norvég-magyar csapat csinálja a képzést?
A Magyar Gestalt Egyesület 2010-ben azért a Norvég Gestalt Intézettel (NGI) indította el ezt a Gestalt-terapeuta képzést Magyarországon, mert kétféle akkreditációval is rendelkeznek (EAGT és EAP), illetve több éves tapasztalat van a képzés és a képzők mögött. A norvég tanárok az elmúlt években a képzés vezetése mellett 7 magyar Gestalt-terapeutát készítettek fel a tanári szerepre, illetve 13-an végezték el a Gestalt Szupervizor képzést. Azóta is folyamatos képzésben és tanári szupervízióban vesznek részt, 2015 óta tanárai, 2017 óta vezető tanárai a képzésnek. A képzés során jelenleg vegyesen tanítanak norvég és magyar tanárok.
Mióta van Norvégiában ez a program és hányan végezték el a képzést?
Norvégiában 1986 óta csinálják a képzést, és eddig mintegy 1000 diák végzett.
És Magyarországon?
2010 óta zajlik ez a képzés Magyarországon, azóta mintegy 30 Gestalt-terapeuta szerezte meg a Gestalt-terapeuta minősítést, és még kb. 45-en vannak jelenleg képzésben.
Mit lehet tudni a tanárokról?
A tanárok az EAGT (Europian Association for Gestalt Therapy) és az EAPT (Europian Association for Psychotherapy) által egyénileg is akkreditált Gestalt-terapeuták és szupervizorok, akik részt vettek egy többéves Gestalt-terápiás tanári kiképzésen.
Milyen végzettséget ad a képzés?
Aki sikeresen levizsgázik a 4 éves képzés végén, az a Gestalt-terapeuta megnevezést használhatja Magyarországon.
A képzés elvégzése után a résztvevők igényt nyújthatnak be az EAGT (Europian Association for Gestalt Therapy) és az EAP (European Association for Psychotherapy) felé egyéni akkreditációra, melyre a képzés végén kapott minősítés feljogosítja őket.
Pszichoterapeuta leszek, ha elvégzem ezt a képzést?
Nem. Magyarországon pszichoterapeuta kizárólag csak az a szakorvos vagy klinikai szakpszichológus lehet, aki megszerezte a Pszichoterapeuta Szakvizsgát is.
A képzést sikeresen elvégzők jelentkezhetnek az EAP-nál (European Association for Psychotherapy) „European Certificate of Psychotherapy” minősítésért.
Milyen klienssel tud utána dolgozni, aki elvégzi a képzést?
A kontextustól (környezettől) függ. Magyarországon klinikai környezetben pszichoterápiás képzettség birtokában lehetséges kliensekkel dolgozni. Nem klinikai környezetben terápiát, coachingot, életvezetési tanácsadást csinálhat, aki elvégzi a képzést.
Milyen szintű angoltudás szükséges a képzés elvégzéséhez? Kizáró ok, ha nem tudok angolul?
Ugyan az első évben a norvég hétvégéken tolmács fordít, a szakirodalom szinte teljes egészében angolul elérhető, és az írásbeli riportok egy részét is angol nyelven kell írni. A tolmácsolásról a második évtől a csoport dönt. A fentiekkel együtt volt már arra több példa is, hogy résztvevők a képzés ideje alatt tanultak meg angolul.
Milyen gyakran indul a képzés?
Terveink szerint évente, kétévente fogunk indítani egy 12-14 fős csoportot.
Mikor és mennyi saját élményű terápiára van szükség?
A négy év alatt 70 órának kell meglennie, ebből 30 lehet Gestalt csoport-terápia.
A 70-ből 50 órának meg kell lennie az első két évben, mielőtt a résztvevő elkezd saját kliensekkel dolgozni.
A terapeutának EAGT akkreditált Gestalt-terapeutának kell lennie, aki a norvég rendszerben képződött (vagy a képzés vezetői elfogadják).
Ha a tréning előtt járt már valaki Gestalt terápiába, az számit-e?
Korábban történt Gestalt-terápiából 10 órát beszámítunk.
A saját élményű terápia költsége benne van-e a képzés díjában?
Nincsen benne, kb. 8-13.000 Ft-ért vállalnak Gestalt-terapeuták terápiás órákat.
Vidéken nincs Gestalt-terapeuta... Más terápia, pl. pszichodráma csoport beszámítható-e a 70 óra saját élménybe?
Nem. Kifejezetten Gestalt-terápiába kell menni. Ez a probléma Norvégiában is ismerős, elszigetelt távoli északi településeken lakóknál. Ilyenkor keresnek valami megoldást. Az alapelv az, hogy a résztvevők Gestalt-terápiában részesüljenek.
Mennyit lehet a képzésből hiányozni?
Egy képzési alkalmat évente (vagy összesen 20 órát).
Ki pályázhat ösztöndíjra és mekkora összeget lehet támogatásként kapni?
Ösztöndíjra bárki pályázhat. A megkapható ösztöndíj aktuális mértékéről a szervezőknél lehet érdeklődni.
Továbbtanulnék egyetemen – mit és hol tudok beszámíttatni az itteni tanulmányaimból?
Norvégiában a képzés 120 kreditet ér, ez a továbbképzésben számít. Ez az EGTA (EU + Norvégia, Svájc) országoknan konvertálható.
Jelenleg az alábbi egyetemekkel és az alábbi szakok kapcsán van megállapodásunk, hogy nem nappali képzésben beszámítják a Gestalt Terápia Képzést:
- Gestalt Center/Metropolitain London – MA in Gestalt Therapy Theory
Agreement: Admission to the last year of the Master program (monthly long weekends, 1 year). - Alef Trust/Middlesex London – Msc in Professional Development: Consciousness, Spirituality & Transpersonal Psychology
Agreement: Admission to the program (distance learning, 2-3 years optional). - Bath Spa – MA in Counselling and Psychoterapy Practice
Agreement : Admission with 60 credit inclusion, with possibility of 30 additional (distance learning- individual curriculum, 1,5-2 years)
A jelentkezés menete
1. Jelentkezésed feldolgozása után visszaigazolást küldünk e-mailben. Jelentkezésed az előleg befizetésével válik véglegessé (90.000 Ft + ÁFA), aminek beérkezése után küldünk előleg-számlát.
2. A képzés indulása előtt szeretnénk majd többet megtudni rólad, ezért egy felvételi beszélgetésre fogunk hívni.
3. Ha tagja kívánsz lenni a Magyar Gestalt Egyesületnek (MaG), akkor látogass el a www.gestalt.hu honlapra, MaG-tagként ugyanis a képzés kedvezményes díja vonatkozik rád.
Ösztöndíj
Ösztöndíjra is lehet pályázni, ez ügyben keressetek minket az info@gestaltintezet.hu címen.
Lemondási feltételek
Visszalépés csak írásban lehetséges. A részvétel visszamondása esetén, ha a képzést megelőző 4 héten belül történik, 20%+ÁFA adminisztrációs költséget számolunk fel. A képzést megelőző 2 héten belüli lemondás esetén a résztvevő a teljes éves részvételi díjat köteles megtéríteni. A bejelentett résztvevő helyettesítésére természetesen van lehetőség.
Értesítést kérek
az intézet híreiről!
Kapcsolat
info@gestaltintezet.hu