GYIK

Gyakori kérdések és válaszok a Gestalt Terápia Képzés kapcsán

Hogyan zajlik a felvételi?

A jelentkezők az írásbeli jelentkezés után egy személyes beszélgetésen vesznek részt, amelyen képzettségüket, pszichológiai stabilitásukat és motiváltságukat vizsgálják az interjúzók. Az interjúzók a képzésben részt vevő tanárok és szupervizorok. 

 

Miért pont egy norvég intézettel való szakmai együttműködésben zajlik a képzés?

A Magyar Gestalt Egyesület 2010-ben azért a Norvég Gestalt Intézettel (NGI) indította el ezt a Gestalt-terápia képzést Magyarországon, mert nemzetközi akkreditációval is rendelkeznek (EAGT – European Association for Gestalt Therapy), illetve több éves tapasztalat van a képzés és a képzők mögött. A norvég képzők az elmúlt években a képzés vezetése mellett kiképezték a képzés magyar tanárait és szupervizorait is, közülük néhányan alapították meg a Budapest Gestalt Intézetet, ami átvette a Gestalt-terápia képzés magyarországi szervezését és vezetését. A Norvég Gestalt Intézettel megmaradt a szakmai együttműködés, a képzésbe minden évfolyamban jönnek norvég vendégtanárok.

Mióta van Norvégiában ez a program és hányan végezték el a képzést?

Norvégiában 1986 óta csinálják a képzést, és eddig mintegy 1000 diák végzett.  

És Magyarországon?

2010 óta zajlik ez a képzés Magyarországon, azóta mintegy 80-an végezték el, jelenleg 45-en vannak a Gestalt-terápia képzésben. 

Mit lehet tudni a tanárokról?

A tanárok az EAGT (European Association for Gestalt Therapy) és az EAP (European Association for Psychotherapy) által egyénileg is akkreditált Gestalt-terapeuták és szupervizorok, akik részt vettek egy többéves Gestalt-terápiás tanári kiképzésen, és több mint 10-13 éve dolgoznak Gestalt-terapeutaként. Mindannyian sok éves tréneri, csoportvezetési és szervezetfejlesztési vagy tanári, egyéb terápiás modalitásban szerzett gyakorlattal színesítik a szakmai hátteret.

Milyen végzettséget ad a képzés?

Aki ezen a képzésen részt vesz, a tanultakat a saját meglévő végzettségének megfelelő munkája során használhatja. A képzés nem ad önmagában szakképesítést Magyarországon.

A képzést sikeresen elvégzők jelentkezhetnek az EAGT-nél „Gestalt therapist” minősítésért.

Ez egy akkreditált képzés?

Igen, a képzés az EAGT (Europian Association for Gestalt Therapy) szervezetnél akkreditált. A képzés elvégzése után a résztvevők jelentkezhetnek az EAGT-nél egyéni akkreditációra, melyre a képzés végén kapott igazolás feljogosítja őket.

 

Pszichoterapeuta leszek, ha elvégzem ezt a képzést?

Nem. Magyarországon pszichoterapeuta kizárólag csak az a szakorvos vagy klinikai szakpszichológus lehet, aki megszerezte a Pszichoterapeuta Szakvizsgát is.
A képzést sikeresen elvégzők jelentkezhetnek az EAGT-nél „Gestalt therapist” minősítésért.

Milyen szintű angoltudás szükséges a képzés elvégzéséhez? Kizáró ok, ha nem tudok angolul?

Ugyan az első évben a norvég hétvégéken tolmács fordít, a szakirodalom szinte teljes egészében angolul elérhető, és az írásbeli riportok egy részét is angol nyelven kell írni. A tolmácsolásról a második évtől a csoport dönt. A fentiekkel együtt volt már arra több példa is, hogy résztvevők a képzés ideje alatt tanultak meg angolul. 

Milyen gyakran indul a képzés?

Terveink szerint évente, kétévente fogunk indítani egy 13-15 fős csoportot. 

Mennyi saját élményű terápiára van szükség?

A négy év alatt 100 órának kell meglennie saját élményű Gestalt-terápiából.

Ha a tréning előtt járt már valaki Gestalt terápiába, az számit-e?

Korábban történt Gestalt-terápiából 10 órát beszámítunk a képzés előtti 2 évből.

Milyen extra költségekkel kell számolni a 4 év során a képzés díján felül?

A képzési díjon felül a 100 órányi saját élményű Gestalt terápia és a csoportos szupervízió jelent további kiadást. A csoportos szupervíziót az Intézet megszervezi, emellett még néhány óra egyéni szupervízió, és 50 óra egyéb képzés / konferenciarészvétel / közösségi munkában részvétel szükséges a képzés befejezéséhez.

Mikor kezdhetek el dolgozni?

A képzés harmadik évétől a vezetőtanárok jóváhagyásával a hallgatók Gestaltterapeuta-gyakornokként elkezdhetnek dolgozni egyéni kliensekkel, szupervíziós támogatás mellett. A képzés sikeres elvégzése után Gestalt-terapeutaként lehet dolgozni.

 

Vidéken nincs Gestalt-terapeuta... Más terápia, pl. pszichodráma csoport beszámítható-e a 100 óra saját élménybe?

Nem. Kifejezetten Gestalt-terápiába kell menni. Ez a probléma Norvégiában is ismerős, elszigetelt távoli északi településeken lakóknál. Ilyenkor keresnek valami megoldást. Az alapelv az, hogy a résztvevők Gestalt-terápiában részesüljenek.

 

Mennyit lehet a képzésből hiányozni?

Egy képzési alkalmat évente (vagy összesen 22 órát).

Mi történik, ha valaki a képzést valamilyen ok miatt kénytelen abbahagyni (pl. külföldre megy egy időre, gyereke születik, stb.)?

A befejezett évek számítanak, onnan folytathatja a képzést egy későbbi csoportban, maximum 3 év kihagyás után.

Hol fogadják el az itt szerzett végzettséget? Külföldön dolgozhatok Gestalt-terapeutaként?

Mivel a képzés rendelkezik EAGT-akkreditációval, ezért nemzetközileg is elfogadott. A képzést sikeresen elvégzők jelentkezhetnek az EAGT-nél „Gestalt therapist” minősítésért. Minden országban egyedi szabályozás rendelkezik arról, hogyan, milyen keretek között dolgozhatnak a Gestalt-terapeuták. Az Intézet a korábbi években számos ország szabályozásáról gyűjtött információt, konkrét országokról a szervezőknél lehet érdeklődni.

Ki pályázhat képzési támogatásra és mekkora összeget lehet támogatásként kapni?

Támogatást bárki kérhet. A megkapható támogatás aktuális mértékéről a szervezőknél lehet érdeklődni.

A jelentkezés menete

1. Jelentkezésed feldolgozása után e-mailben küldünk visszaigazolást. Jelentkezésed az előleg befizetésével válik véglegessé. (90.000 Ft + ÁFA), amelynek beérkezése után küldjük az előleg-számlát. 

2. A képzés indulása előtt szeretnénk többet megtudni rólad, ezért egy felvételi beszélgetésre fogunk hívni.

3. Ha tagja kívánsz lenni a Magyar Gestalt Egyesületnek (MaG), akkor látogass el a www.gestalt.hu honlapra, MaG-tagként ugyanis a képzés kedvezményes díja vonatkozik rád.

Tandíj támogatás

Tandíj támogatásra is lehet pályázni, ez ügyben keressetek minket az admin@gestaltintezet.hu címen.

Lemondási feltételek

Visszalépés csak írásban lehetséges. A részvétel visszamondása esetén, ha a képzést megelőző 4 héten belül történik, 20%+ÁFA adminisztrációs költséget számolunk fel. A képzést megelőző 2 héten belüli lemondás esetén a résztvevő a teljes éves részvételi díjat köteles megtéríteni. A bejelentett résztvevő helyettesítésére természetesen van lehetőség.

Értesítést kérek
az intézet híreiről!

* kötelező mező
GDPR Hozzájárulás

Email értesítőnkről bármikor leiratkozhat a levél alján található "leiratkozás" linkre kattintva.

Kapcsolat

e-mail

info@gestaltintezet.hu